Kategori arşivi: Şanslı Bahçe

Nasıl Başladı? Bölüm 1 – Toprak Sahibi Oluyoruz

Her şey, her çocuklu beyaz yakalı plaza çalışanı şehirlinin yaptığı gibi bir güncüklük tatilimizi nereye gidelim de en iyi şekilde değerlendirelim arayışı ile başladı. Gidilecek yer öyle olmalıydı ki, mümkünse İstanbul sınırları içinde olmalı ama size İstanbul’da değilmişsiniz hissi vermeli… Araba ile en fazla 1-2 saatte ulaşılabilecek kadar yakın, İstanbul’un trafiğini, stresini, kalabalığını geride bırakabileceğiniz kadar uzak olmalı… Derken, bir süredir  Facebook paylaşımlarında fotoğraflarını gördüğümüz Narköy geldi aklımıza. Hem doğal bir kahvaltı yaparız, hem de çocuklar inekleri, tavukları, keçileriyle çiftlik yaşamını görürler diyerek bir 1 Mayıs sabahı yola çıktık. İzmit-Kandıra gişelerden itibaren manzaramız değişmeye ve gri, baharın da etkisi ile yerini onlarca tondaki yeşile bırakmaya başladı. Kocaeli’nin bu ilçesinin nasıl bu kadar yeşil kaldığına hayret ederek ve manzaranın tadını çıkararak Narköy’e ulaştık.

Narköy

Narköy

Narköy, Kerpe sahiline yürüme mesafesinde bir çiftlik. Sadece çiftlik demek çok yetersiz bir tanımlama olur Narköy için. Narköy, bir eğitim ve öğrenim merkezi. Narköy, bir eko otel. Narköy, dünyanın dört bir yanından gelen gönüllülerin çiftlik işlerini öğrenmek için çalıştıkları TaTuTa ağı üyesi. Narköy, sayısı her gün artan, 1000’in üzerinde çeşidi içeren atalık tohum bankası ile geçmişten geleceğe bir köprü. Narköy, Nar Anne’nin düşü. Tek başına ayrı bir yazının konusu olacak zenginlikleri barındıran Narköy, bizim için ise “bir kahvaltı için geldik, hayatımız değişti”dediğimiz…

Sıcacık bir karşılama ve lezzetli bir kahvaltı sonrasında verilen yağmur çizmelerini ayaklarımıza geçirip çiftlik turuna katıldık. Bir yandan kümesi, ahırları, ekim alanlarını, seraları, ormandaki dersliği gezerken bir yandan da öğreniyorduk, permakültürü, kompostu ilk defa duyuyor, ayrık otunun kompostu hızlandırdığını ilgiyle dinliyorduk. Akşam Zorlu Center’da gidilecek bir müzikal vardı  ve orman yürüyüşü sonrasında, kalbimizi de aklımızı da Nar’da, Kandıra’da bırakarak geri dönüşe geçtik. Sonra nasıl gelişti, kimin fikriydi hatırlamıyorum. Aslında tohumlar belki çok önce atılmıştı, sadece yeşermek için doğru şartları, zamanı ve mekanı bekliyordu.

Ne zamandır, hafta sonlarını geçireceğimiz İstanbul’a yakın bahçeli bir ev arayışımız vardı. Tuzla, Şile, Maşukiye ve Bayramoğlu’nda birkaç ev bakmış ama tam içimize sindirememiştik. Site içindeki müstakil evler birbirine çok yakın, bahçeleri çok küçüktü. Son iki yıldır evin haftalık gıda alışverişini (nişastasına kadar) yaptığımız Ege Bölgesi’ndeki bir çiftlikle güven kaybı nedeniyle birkaç ay önce ilişkimizi kesmiştik. Bu yüzden, toplam gıda tüketimimizdeki payı küçük de olacak olsa evin bahçesinde ufak bir bostan için uygun alan, birkaç meyve ağacımız olsun istiyorduk. Kandıra, bu arayışımıza çare olabilir miydi? Evet, İstanbul’a iki saat uzaklıktaydı, sanayi bölgesine uzak bir tarım merkezi idi. Üstüne üstlük bir de bonus olarak girilebilecek denizi vardı: Kerpe,

Kerpe

Karadeniz kıyısı olmasına rağmen çocuklar için çok uygun, temiz, korunaklı ve sığ bir koya sahipti. Tek sorun, bırakın ufak bostanı, balkonda çiçek yetiştirmemişken bir tarla ile nasıl başa çıkacaktık? Kahvaltıdan sadece birkaç hafta sonra soluğu tekrar Narköy’de aldık, acaba elimizden tutup bize yol gösterirler miydi? İlk olmadığımızı öğrenip sevgili Nar Anne ve Mümtaz Dayı’nın destekleri ve motive edici sözlerinin de verdiği motivasyonla iki haftanın sonunda beş dönümlük toprağımızı almıştık. En kötü beceremezdik ama arsa her zaman iyi bir yatırımdı, durduğu yerde değerlenir, bir kaybımız olmazdı. Nereden bilebilirdik, haftasonları çocuklarla birlikte hava değişikliği sağlamak, doğaya yakınlaşmak ve iki üç domates, biber yetiştirmek için edindiğimiz bir parça toprak bizi ve hayatımızı değiştirecek, kendi çapımızda, naif bir başkaldırıya dönüşecek?